FGG.1B.306.CYBM27
LEMO
Product No:
FGG.1B.306.CYBM27
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.087" ~ 0.106" (2.20mm ~ 2.70mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 7A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 306
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C