FGG.1B.316.CYCD76Z
LEMO
Product No:
FGG.1B.316.CYCD76Z
Description:
LBP KEYG 16C CHR 7.6MM D BR
User Guide
Cable Opening 0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 1.5A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 316
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C