FGG.2B.305.CLAD42
LEMO
Product No:
FGG.2B.305.CLAD42
Description:
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Current Rating (Amps) 14A
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 305
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C