FGG.2B.306.CLAD72Z
LEMO
Product No:
FGG.2B.306.CLAD72Z
Description:
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Current Rating (Amps) 12A
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 306
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C