FGG.2B.437.CJLD82
LEMO
Product No:
FGG.2B.437.CJLD82
Description:
CONN PLUG FMALE 7P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 2A
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 437
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C