FGG.2B.704.ELAD52Z
LEMO
Product No:
FGG.2B.704.ELAD52Z
Description:
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 5A
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert 704
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C