FGG.2B.810.CLAD72
LEMO
Product No:
FGG.2B.810.CLAD72
Description:
CONN PLUG MALE 11P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 7A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 810
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C