FGG.2K.312.CYCK11
LEMO
Product No:
FGG.2K.312.CYCK11
Description:
LKP KEYG 12C CHR 11.0MM K
User Guide
Cable Opening 0.398" ~ 0.413" (10.10mm ~ 10.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 7A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 312
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C