FGG.3K.303.CLAC70Z
LEMO
Product No:
FGG.3K.303.CLAC70Z
Description:
LKP KEYG 3C CHR 7.0MM C
User Guide
Cable Opening 0.260" ~ 0.276" (6.60mm ~ 7.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 25A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 303
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C