FGG.3P.306.PLWD75A
LEMO
Product No:
FGG.3P.306.PLWD75A
Description:
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.264" ~ 0.295" (6.70mm ~ 7.50mm)
Backshell Material, Plating Polysulfone (PSU)
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP61 - Dust Tight
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 6A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert 306
Mfr LEMO
Contact Material -
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Ground
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -50°C ~ 150°C