FGG.4B.330.CLAD10Z
LEMO
Product No:
FGG.4B.330.CLAD10Z
Description:
LBP KEYG 30C CHR 10.0MM D BR
User Guide
Cable Opening 0.358" ~ 0.413" (9.10mm ~ 10.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 5A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 330
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C