FGG.4K.340.CYCC14Z
LEMO
Product No:
FGG.4K.340.CYCC14Z
Description:
LKP KEYG 40C CHR 14.0MM C BR
User Guide
Cable Opening 0.535" ~ 0.551" (13.60mm ~ 14.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 2A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 340
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C