FGG.5B.350.CLAD13
LEMO
Product No:
FGG.5B.350.CLAD13
Description:
LBP KEYG 50C CHR 1.3MM D
User Guide
Cable Opening 0.457" ~ 0.531" (11.60mm ~ 13.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 6A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 350
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C