FGJ.2B.308.KLLD92Z
LEMO
Product No:
FGJ.2B.308.KLLD92Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG FMALE 8P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.323" ~ 0.362" (8.20mm ~ 9.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Black Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Black Chrome
Shell Size - Insert 308
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C