FHA.1K.314.CLAK85
LEMO
Product No:
FHA.1K.314.CLAK85
Manufacturer:
LEMO
Description:
LK90 KEYA 14C CHR 8.5MM K
User Guide
Cable Opening 0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 2A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 314
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C