FHC26I0507K--
KYOCERA AVX
Product No:
FHC26I0507K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 500UF 10% 450VDC CHASS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Quick Connect, Disconnect
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.331" L x 2.835" W (237.00mm x 72.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FHC
Voltage Rating - DC 450V
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 500 µF