Home / Headers, Male Pins / FI-WE41P-HFE-E1500
minImg
FI-WE41P-HFE-E1500
JAE Electronics
Product No:
FI-WE41P-HFE-E1500
Manufacturer:
JAE Electronics
Description:
CONN HEADER SMD R/A 41POS 1.25MM
User Guide
Insulation Height 0.146" (3.70mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr JAE Electronics
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Shielded, Solder Retention
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating 0.094" (2.40mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 41
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series FI
Row Spacing - Mating 0.055" (1.40mm)