FIN1.50RD50
Techflex
Product No:
FIN1.50RD50
Manufacturer:
Techflex
Description:
SLEEVING 1.5" ID FBRGLASS 50'
User Guide
Operating Temperature -54°C ~ 260°C
Diameter - Inside 1.500" (38.10mm)
Color Red
Material Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Material Flammability Rating Non Flammable
Product Status Active
Diameter - Outside 1.644" (41.76mm)
Type Attributes Braided
Series FireFlex®
Type Sleeving, Insulated
Length 50.00' (15.24m)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Puncture Resistant
Features Chemical Resistant, Solvent Resistant
Wall Thickness 0.072" (1.83mm)