FIN3.50RD50
Techflex
Product No:
FIN3.50RD50
Manufacturer:
Techflex
Description:
SLEEVING 3.5" ID FBRGLASS 50'
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -54°C ~ 260°C
Diameter - Inside 3.500" (88.90mm)
Color Red
Material Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Material Flammability Rating Non Flammable
Product Status Active
Diameter - Outside 3.644" (92.56mm)
Type Attributes Braided
Series FireFlex®
Type Sleeving, Insulated
Length 50.00' (15.24m)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Puncture Resistant
Features Chemical Resistant, Solvent Resistant
Wall Thickness 0.072" (1.83mm)