FJ9SCSC-20M
UNC Group
Product No:
FJ9SCSC-20M
Manufacturer:
UNC Group
Description:
SINGLEMODE SC TO SC FIBER 20M
In Stock : 18
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 60°C
Insertion Loss 0.20dB
Cable Type Twin Zip, Bend Insensitive Fiber (BIF)
1st Connector SC Duplex
2nd Connector SC Duplex
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Fiber Type 9/125
Product Status Active
Ratings OFNR
Series SpeedaLite - Singlemode
Length - Overall 65.6' (20.0m)
Type Singlemode, Duplex, OS2
Mfr UNC Group
Color - Cable Yellow
Cable Diameter 0.08" (2.0mm)
Return Loss 55dB
Features Dust Cap, Riser, Zipcord
Color - Connectors Blue
Package Bulk
Bend Radius 10mm