Home / Ceramic Capacitors / FK14C0G2E222JN006
minImg
FK14C0G2E222JN006
TDK Corporation
Product No:
FK14C0G2E222JN006
Description:
CAP CER 2200PF 250V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2200 pF