Home / Ceramic Capacitors / FK22X7R2A225KN006
minImg
FK22X7R2A225KN006
TDK Corporation
Product No:
FK22X7R2A225KN006
Description:
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient X7R
Mfr TDK Corporation
Capacitance 2.2 µF