Home / Ceramic Capacitors / FK24C0G2A152JN006
minImg
FK24C0G2A152JN006
TDK Corporation
Product No:
FK24C0G2A152JN006
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 1500PF 100V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series FK
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1500 pF