Home / Ceramic Capacitors / FK24C0G2E102JN006
minImg
FK24C0G2E102JN006
TDK Corporation
Product No:
FK24C0G2E102JN006
Description:
CAP CER 1000PF 250V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1000 pF