Home / Ceramic Capacitors / FK24X7R1E155KR006
minImg
FK24X7R1E155KR006
TDK Corporation
Product No:
FK24X7R1E155KR006
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series FK
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1.5 µF