Home / Ceramic Capacitors / FK24X7R2A682KN006
minImg
FK24X7R2A682KN006
TDK Corporation
Product No:
FK24X7R2A682KN006
Description:
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6800 pF