Home / Ceramic Capacitors / FK24X7S2A474KR000
minImg
FK24X7S2A474KR000
TDK Corporation
Product No:
FK24X7S2A474KR000
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X7S RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7S
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.47 µF