Home / Ceramic Capacitors / FK26C0G2J101JN006
minImg
FK26C0G2J101JN006
TDK Corporation
Product No:
FK26C0G2J101JN006
Description:
CAP CER 100PF 630V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 630V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mfr TDK Corporation
Capacitance 100 pF