FKA1105W-TR
Stanley Electric Co
Product No:
FKA1105W-TR
Manufacturer:
Stanley Electric Co
Description:
LED ORANGE CLEAR SURFACE MOUNT
User Guide
Wavelength - Dominant 605nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle -
Color Orange
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 3.20mm L x 1.60mm W
Millicandela Rating 4150mcd
Product Status Active
Height (Max) 2.05mm
Supplier Device Package 3216 (1206)
Lens Style Round with Domed Top
Series 1105W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Stanley Electric Co
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 610nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.60mm Dia