Home / AC Fans / FKA2-25489NBMW3F
minImg
FKA2-25489NBMW3F
Qualtek
Product No:
FKA2-25489NBMW3F
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
User Guide
Air Flow 530.0 CFM (14.84m³/min)
Noise 57.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.240A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 115VAC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 1600 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 89.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.322 in H2O (80.2 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Round - 254mm Dia
Weight 4.4 lbs (2 kg)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Series FKA2-25489
Power (Watts) 26.50W