Home / AC Fans / FKA2-28089NBHW3F
minImg
FKA2-28089NBHW3F
Qualtek
Product No:
FKA2-28089NBHW3F
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 280X89MM 115VAC WIRE
User Guide
Air Flow 1400.0 CFM (39.20m³/min)
Noise 78.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 2.60A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 115VAC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 3000 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 89.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.044 in H2O (11.0 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, TUV, UL
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 280mm L x 280mm H
Weight 7.7 lbs (3.5 kg)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Series FKA2-28089
Power (Watts) 260W