Home / Film Capacitors / FKP2D001001D00HSSD
minImg
FKP2D001001D00HSSD
WIMA
Product No:
FKP2D001001D00HSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
FKP 2 100 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
In Stock : 6815
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±2.5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FKP 2
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 100 pF