FLDWC0311-14-9
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
FLDWC0311-14-9
Description:
HOOK-UP DL STRND 14AWG WHT 1'
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 125°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Product Status Active
Wire Gauge 14 AWG
Ratings UL Style 3584
Series FlexLite DW
Length 1.00' (0.30m)
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Raychem Cable Protection
Conductor Strand 19/27
Conductor Material Copper, Tinned
Features Chemical Resistant
Jacket Color White
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.098" (2.48mm)