FLDWC0311-24-7
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
FLDWC0311-24-7
Description:
HOOK-UP DL STRND 24AWG VIOLET 1'
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 125°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Product Status Active
Wire Gauge 24 AWG
Length 1.00' (0.30m)
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Raychem Cable Protection
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Tinned
Features Chemical Resistant
Jacket Color Violet
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.046" (1.17mm)