Home / Fuses / FMS-R-E-800MA
minImg
FMS-R-E-800MA
OptiFuse
Product No:
FMS-R-E-800MA
Manufacturer:
OptiFuse
Description:
FUSE BRD MNT 800MA 250VAC 125VDC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.1947
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency CQC, cURus, SEMKO, PSE, UL, VDE
Current Rating (Amps) 800 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" L x 0.169" W x 0.303" H (8.50mm x 4.30mm x 7.70mm)
Product Status Active
Series FMS-R-E
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case Radial, Box
Voltage Rating - AC 250 V