FN256-25-47
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN256-25-47
Description:
LINE FILTER 25A CHASSIS MOUNT
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Applications General Purpose
Configuration Single Stage
Frequency - Operating DC ~ 60Hz
Termination Style Terminal Block
Approval Agency CSA, ENEC, UR
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Inductance -
Series FN 256
Mfr Schaffner EMC Inc.
Filter Type Three Phase (Wye)
Package Tray
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) 277 V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase) 480 V
Voltage - Rated AC -
Current 25 A