FN258-250-40
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN258-250-40
Description:
LINE FILTER 250A CHASSIS MOUNT
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Applications Inverters, Power Drive Systems
Configuration Two Stage
Frequency - Operating DC ~ 60Hz
Termination Style Terminal Block
Approval Agency CSA, ENEC, UR
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Not For New Designs
Inductance -
Series FN 258
Mfr Schaffner EMC Inc.
Filter Type Three Phase (Delta)
Package Tray
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) 277 V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase) 480 V
Voltage - Rated AC -
Current 250 A