FN660-20-03
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN660-20-03
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Description:
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Applications General Purpose
Configuration Two Stage
Frequency - Operating DC ~ 400Hz
Termination Style Terminal Block
Approval Agency CSA, ENEC, UR
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Inductance 480µH
Series FN 660
Mfr Schaffner EMC Inc.
Filter Type Single Phase
Package Tray
Voltage - Rated AC 250V
Current 20 A