FN660B-10-06
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN660B-10-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Description:
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Applications General Purpose
Configuration Two Stage
Frequency - Operating DC ~ 400Hz
Termination Style Quick Connect
Approval Agency CSA, ENEC, UR
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Inductance 450µH
Series FN 660
Mfr Schaffner EMC Inc.
Filter Type Single Phase
Package Tray
Voltage - Rated AC 250V
Current 10 A