FN9233B-10-06
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN9233B-10-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
In Stock : 120
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Approval Agency CQC, CSA, ENEC, UL
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Panel Mount, Flange
Material Flammability Rating UL94 V-2
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series FN 9233
Voltage Rating - Appliance Inlet -
Panel Thickness -
Current Rating - Appliance Inlet -
Connector Style IEC 320-C14
Mfr Schaffner EMC Inc.
Connector Type Receptacle, Male Blades
Accomodates a Fuse No
Features Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Package Tray
Switch Features -
Current Rating - Filter 10A