FN9233B-15-06
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN9233B-15-06
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
In Stock : 98
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Approval Agency CQC, CSA, ENEC, UL
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Panel Mount, Flange
Material Flammability Rating UL94 V-2
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series FN 9233
Mfr Schaffner EMC Inc.
Connector Type Receptacle, Male Blades
Accomodates a Fuse No
Features Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Package Tray
Switch Features -
Current Rating - Filter 15A