FN9244EB-12-06
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN9244EB-12-06
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Approval Agency CQC, CSA, ENEC, UL
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Panel Mount, Flange
Material Flammability Rating UL94 V-2
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series FN 9244E
Mfr Schaffner EMC Inc.
Connector Type Receptacle, Male Blades
Accomodates a Fuse No
Features Bleed Resistor, Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Package Tray
Switch Features -
Current Rating - Filter 12A