FN9255B-20-06
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN9255B-20-06
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
In Stock : 28
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 34.90mm x 27.10mm
Approval Agency CE, CQC, ENEC, UR
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Current Rating - Circuit Breaker -
Series FN 9255
Current Rating - Appliance Inlet -
Connector Style IEC 320-C20
Accomodates a Fuse No
Features Front Side Mount
Switch Features -
Current Rating - Filter 20A