FN9255EMB-15-06
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN9255EMB-15-06
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.40mm x 22.90mm
Approval Agency CE, CQC, ENEC, UR
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Current Rating - Circuit Breaker -
Series FN 9255E
Current Rating - Appliance Inlet -
Connector Style IEC 320-C14
Accomodates a Fuse No
Features Earth Line Choke, Rear Side Mount
Switch Features -
Current Rating - Filter 15A