FN9260B-10-07
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN9260B-10-07
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
In Stock : 58
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 29.00mm x 33.00mm
Approval Agency CQC, CSA, ENEC, UL
Termination Wire Leads
Mounting Type Panel Mount, Flange
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series FN 9260
Mfr Schaffner EMC Inc.
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Accomodates a Fuse Yes (Fuse Not Included)
Features -
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Package Box
Switch Features -
Current Rating - Filter 10A