FN9280B-10-06
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN9280B-10-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.80mm x 47.10mm
Approval Agency CE, CQC, CSA, ENEC, UL
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Panel Mount, Flange
Material Flammability Rating UL94 V-2
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series FN 9280
Voltage Rating - Appliance Inlet -
Panel Thickness -
Current Rating - Appliance Inlet -
Connector Style IEC 320-C14
Mfr Schaffner EMC Inc.
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Accomodates a Fuse Yes (Fuse Not Included)
Features Front or Rear Side Mount
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Package Bulk
Switch Features Switch On-Off
Current Rating - Filter 10A