FN9280EB-10-100
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN9280EB-10-100
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Ingress Protection IP40
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.80mm x 47.10mm
Approval Agency CE, CQC, CSA, ENEC, UL
Termination Spring-Cage
Mounting Type Panel Mount, Flange
Material Flammability Rating UL94 V-2
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series FN 9280
Mfr Schaffner EMC Inc.
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Accomodates a Fuse Yes (Fuse Not Included)
Features Front or Rear Side Mount
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Package Bulk
Switch Features Switch On-Off
Current Rating - Filter 10A