FP2-S200-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP2-S200-R
Description:
FIXED IND 200NH 37A 0.28MOHM SMD
In Stock : 46
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 19A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 37 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.264" W (7.20mm x 6.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 0.28mOhm
Inductance 200 nH