FP30-400-B
Triad Magnetics
Product No:
FP30-400-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Height - Seated (Max) 26.97mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation 2000Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 63.50mm L x 50.80mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 800mA, Series 400mA
Weight 0.688 lb (312.07 g)
Primary Winding(s) Dual
Series Flat Pack™
Type Laminated Core
Power - Max 12VA
Mfr Triad Magnetics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 15V, Series 30V