FPR2B-0R1F1
Riedon
Product No:
FPR2B-0R1F1
Manufacturer:
Riedon
Package:
TO-220
Description:
RES 0.1 OHM 1% 15W TO220
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.598" (15.20mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220
Resistance 100 mOhms
Series FPR
Power (Watts) 15W